Srbija bi sutra na međuvladinoj konferenciji u Briselu trebalo da otvori poglavlja 23 i 24 u pristupnim pregovorima sa EU. Time bi trebalo da započnu pregovori u najvažnijim poglavljima koja se bave vladavinom zakona, od kojih će u dobroj meri zavisiti i ukupan napredak Srbije ka EU. Na međuvladinoj konferenciji će učestvovati predstavnici svih zemalja članica, a delegaciju Srbije predvodiće premijer Aleksandar Vučić. On će, između ostalog, u Briselu razgovarati s američkim državnim sekretarom Džonom Kerijem, evropskim komesarom Johanesom Hanom i visokom predstavnicom EU Federikom Mogerini.
Dačić: Srbija uradila sve što se očekivalo
Reagujući na navode da bi Hrvatska sutra na Međuvladinoj konferenciji u Briselu mogla da povuče saglasnost na otvaranje poglavlja 23 i 24, ministar spoljnih poslova u tehničkoj vladi Ivica Dačić ističe da je Srbija uradila sve što se od nje očekuje kao i da će bez obzira na odluku zadržati isti pravac.
“Sutra premijer Srbije Vučić i ja idemo u Brisel. Ne znamo da li će biti otvorena ova poglavlja sa Hrvatskom, postoji i dalje problem da li će oni povući saglasnost ili ne za poglavlje 23 i 24, ali to nas svakako neće dovesti do toga da se mi ponižavamo i da mi odstupamo od naših nacionalnih i državnih interesa”, rekao je ministar Ivica Dačić.
Posle debate o datumu otvaranja koja je zbog protivljenja Hrvatske trajala mesecima, na dnevni red bi konačno trebalo da dođe suština poglavlja – vladavina zakona.
“Pravi posao počinje tek nakon otvaranja poglavlja kada ćemo početi da primenjujemo ono što smo zapisali u akcionom planu i kada ćemo početi da sprovodimo, što će s druge strane biti mnogo više nadgledano od strane EU a i od strane organizcija civilnog društva”, poručio je koordinator radne grupe za poglavlje 23 Milan Antonijević.
Danom otvaranja poglavlja Srbija će dobiti listu prelaznih merila za poglavlje 23 i 24, odnosno listu konkretnih promena koje Srbija treba da postigne u narednih nekoliko godina da bi napredovala ka članstvu.
“U poglavlju 24 glavna je reforma policije, bez reforme policije nema ni efikasne borbe protiv organizovanog kriminala, migracija, terorizma i drugih problema koje poglavlje 24 pokriva”, kaže koordinator radne grupe za poglavlje 24 Sonja Stojanović Gajić.
U nacrtu pregovaračke pozicije EU za poglavlje 23 ima čak 50 prelaznih merila – merljivih rezultata koji će se očekivati u jačanju nezavisnosti i efikasnosti pravosuđa, borbe protiv korupcije, zaštiti manjinskih prava i slobode medija i izražavanja.
Poglavlja 23 i 24 otvaraju se na početku, a zatvaraju na samom kraju pregovora. Od napretka u ovim oblastima zavisiće i ukupan napredak u pregovorima o članstvu u EU.